Genel

Days Gone İncelemesi ve Sistem Özellikleri

Bend Studio tarafından geliştirilen Days Gone PlayStation 4’e özel olarak çıkış yapan oyunlardan biri. Oyun zombi benzeri hastalanmış canlılar Freak’ler ve kıyamet sonrası hayatta kalma kurgusuna sahip. Birçok yapımdan esinlenilen oyun, esinlendiği yapımların tüm özelliklerini hakkını vererek almasa da bu yapımlardaki oyunların iyi özelliklerinin alınmasıyla geliştirilmiş.

Hikâye ve macera kurgusunda The Last of Us’tan ödünç alınan teknikler var. Farklı oyunlardan alınan fikirler Days Gone içinde savaşma teknikleri ve karakter kontrolleriyle sınırlı kalmış. Oyunun kendine ait bağımsız kurgusu ise son derece başarılı şekilde oluşturulmuş.

Days Gone Kurgusu

Oyuncu Days Gone içinde Deacon St. John adında bir motorcu rolünde. Deacon motorsiklet çetesine üye ve ödül avcısı rolünde olan bir karakter. Kurgunun baş yan rol isimlerinden biri Boozer. Ancak hikâyede yan karakterlerin oyunun akışına muazzam bir etkisi yok. Yan karakterler oyun içinde dikkat çekmeyen ve kurguya fazla etkisi olmayan karakterler olarak tasarlanmış.

Oyunun başlangıcında oyuncu karşısına çıkan ilk iki bölgede bölge liderlerinden biri komplo teorileriyle kafası allak bullak olan biri, diğeri ise işçi kampının başında olan bir kadın. Oyun başında bu iki karakterle bolca sohbet ediliyor. Bu karakterler de Boozer gibi oyuncuya hissiyat geçirmeyen tipler.

Oyunun devamında karşılaşılan üçüncü bölgede oyun biraz daha hareketlenmeye başlıyor. Bu yerleşkeye gelene kadar karşılaşılan karakterlerin kurgu içinde çok bir etkisi yokken, üçüncü yerleşkede oyuncunun Days Gone içinde kendisi için savaşacağı karakterler çıkıyor. Bunlardan biri Iron Mike.

Oyunun kurgusu yok etme üzerine kurulu olduğu için yerleşkeler dışında kalan alanlarda karşılaşılan tüm canlılar ya hastalık kapmış saldırgan Freak’ler ya da yeni Freak türlerinden oluşuyor. Bu nedenle hikâye içinde birçok alan çokça saldırı ve tehlikeyle dolu.

Days Gone İncelemesi ve Sistem Özellikleri
Days Gone İncelemesi ve Sistem Özellikleri

Korkutucu Freak’ler

Oyun tanıtımında vurulma anlarının oldukça farklı tasarlandığı Freak’ler son derece dikkat çekmişti. Deacon’ın büyük bir Freak sürüsüyle mücadele etmesi ve saldırılarını etrafı stratejik bir malzeme haline çevirerek yapması da ilgi görmüştü. Oyunun sonlarına doğru açık dünya görevlerinde Freak’lerle mücadele daha net olsa da oyunun bu aşamasına gelene kadar Deacon ya bu sürüden kaçıyor ya da onları takip ediyor.

Oyunda Freak sürüleriyle başa çıkmak bazı anlarda oldukça adrenalin barındırıyor. Oyunun sürülerle mücadele sahneleri çok iyi kurgulanmakla birlikte sürüler gerçekten çok fazla sayıda Freak içeriyor. Sayıları çok fazla olduğu için sürülerle aradaki mesafeyi açmak için adeta depar atmak gerekiyor. Bununla birlikte çevrede bulunan araç, duvar veya engel gibi her şeyi sürünün aleyhine kullanmak gerekiyor.

Days Gone Oyun Arayüz Tasarımı

Days Gone arayüz tasarımında oldukça iyi iş çıkarmış. DS4 oyun kolunun dokunmatik işlevi oldukça başarılı. Oyun içindeki tüm özelliklere menünün akıcı tasarımı sayesinde tek tıkla ulaşılabiliyor. Oyun içinde en fazla etkisi olan ve zaman kaybı yaşatmaması gereken kaynak toplama ve kullanımı son derece kısa sürelerde oyunun akıcılığını bozmadan gerçekleştirilebiliyor.

Menüde yer alan hızlı seçimler diğer oyunlarla kıyaslandığında kritik ihtiyaçları çok hızlı şekilde karşılıyor. Silahlar arasında gezinmek veya özel silahlara geçmek üçgen bir tuş sayesinde çok kolay yapılacak şekilde tasarlanmış.

Sistem Sorunları PlayStation 4 Pro’da Çözülüyor

Oyun görsel olarak iyi tasarlanmış olsa da zaman zaman performans sorunları yaşatabiliyor. Fazla sayıda Freak ile mücadele edilen sahnelerde zaman zaman performansta dalgalanmalar yaşanabiliyor. Ancak yoğunluktan dolayı oluşan dalgalanmalar oyunun akışını çok da bozacak düzeyde değil. Özellikle Deacon’ın motor üstünde olmadığı sahnelerde oyun yoğun saldırı ortamında son derece iyi akıyor. Performanstaki dalgalanmaların çoğu da PlayStation 4 Pro’da çözülmüş durumda.

Oyunun ses tasarımında da birtakım sorunlar var. Deacon’ın zaman zaman gereksiz yere çok gürültülü konuşması, kimse yokken bir anda panik halde konuşması ve zaman zaman saldırı ve efekt seslerinin tamamen duyulmaması oyunun sessel problemlerinden birkaçı.

Oyunun yapay zekasında da birtakım problemler mevcut. Freak’lerin bazı noktalarda sizi fark etmemesi, görse bile saldırmaması gibi durumlar oyunda zaman zaman hayal kırıklıklarına sebep oluyor. Özellikle Deacon’ın takla attığı bölümlerde oyun zaman zaman donabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu